Červenec 2008

CzechWoodstock (Open air music)

4. července 2008 v 11:51 Akcičky
Letošní festival ve znamení jednadvacítek...
30. 4. 2008
Z hor mizí poslední zbytky sněhu a my vybubnováváme po filipojakubské noci velkých ohňů, pálení zlých duchů a s prvním májem s vítáním jara do širých plání, podhorských i horských oblastí a nížin: letošní Open Air Music Festival "TRUTNOV 87-08" se uskuteční21. - 24. srpna2008 abude ve znamení jednadvacítek! Smutných i veselých. Bude tomu jednadvacet let, co na soukromé louce "Východočeský Woodstock" vznikl, letošní začátek bude ve čtvrtek jednadvacátého srpna a festival bude věnován obětem 21. srpna 1968 a magii nového místa "Na Prachárně".
A místo setkání? Máme pro mnohé radostnou zvěst. Před týdnem se nakonec podařilo domluvit, že letošní Open Air Festival se opět uskuteční - "Na Bojišti"! Bude to však definitivně poslední festival a oslava magie na tomto místě. Domluvy se nesly ve znamení snahy dohodnout se a důstojně se s Bojištěm rozloučit. Už nyní se rodí to, co dokončíte vy. Aura magie a radost ze setkání, které bude "takovou pěknou tečkou za tím naším příběhem".
"Bojiště" je minulostí, "Prachárna" budoucností
Festival skončí a v dohledné době stavební stroje začnou na místě campu, kde stávají teepee a hoří indiánské ohně, vytvářet prostor pro parkoviště. Z Bojiště by se totiž podle posledních plánů měl stát jakýsi Disneyland se zábavným centrem pro děti. Je obecně známo, že místo radnice už před časem vyčlenila k zastavění. Nejprve zde měl být supermarket, později novodobé rodinné domy, dnes Disneyland. Bojiště již rovněž svojí kapacitou nepostačuje. Dřív nebo později by k přemístění "Festivalového národa" došlo. O pozitivní energii nového místa, jehož magii je ostatně také letošní setkání a manifestace radosti věnována, jsme přesvědčeni a věříme, že se o tom budete moci přesvědčit i vy. Bojiště je minulostí, Prachárna budoucností. Kruh se uzavírá...
Věnování
Letošní festival je rovněž věnován obětem 21. srpna 1968. Je to 40 let od skvělých šedesátých let, která se nesla ve znamení hudby, svobody, happeningů a Woodstocku, tedy věcí, které spoluvytvářejí pověstného Ducha festivalu....Byla však bohužel u nás zakončena okupací. Statečnost mnohých, ale i nedobrovolné tragické osudy tím chceme připomenout a malým střípkem jim chceme vzdát čest. I díky nim se může festival pořádat. Svoboda není samozřejmostí. To, že by se měl festival přestěhovat právě do bývalých prostor, které okupovala ruská armáda, nepovažujeme za pouhou shodu okolností. Není to příznačné? Namísto tanků a střeliva bude slyšet hudba, vyrostou teepee, ohně, pódia a "festivalový národ" si zde rozloží ležení pod ochranou Jaghannátha.

Vize a kruh ...
Bude-li festival dále pokračovat, záleží na nás všech. Budou potřeba mnohé silné paže a společná vize všech, kdo se na jeho přípravách budou chtít podílet. Díky vám všem, kteří jste se přihlásili s ochotou pomoci. Těší nás, že nechcete být jen konzumenty, ale máte zájem, jako v dobách nezávislého undergroundu, se na přípravách spolupodílet a sami si nové místo spoluvytvářet - ostatně i Woodstock z velké části vznikl svépomocí a díky mnoha dobrovolníků. Sešlo se vás na dvě stě statečných z celé republiky a Slovenska, další se stále hlásí. O nadějích a vývoji věcí vás budeme informovat. Díky za vaše nápady, připomínky a silné paže. Doufejme, že budou brzy potřeba.
Již před jedenácti lety jsme "Prachárnu", toto úžasné místo ve Volanově u Trutnova objevili a víme, že se může stát důstojným pokračovatelem Bojiště, ba jej v mnohém i předčí. Žádné letiště, žádná betonová plocha. Hory, lesy, louky, rybníčky. Abyste se o tom mohli sami přesvědčit, zvažujeme, že v průběhu festivalu k místu vypravíme několikrát denně Festivalový autobus, kde budete tu energii moci nasát, posedět a přesvědčit se sami. Pokud se ležení podaří přesunout, vznikne prostor, kde se může festival dále rozvíjet a stát se důstojným festivalovým poutním místem. Jsme však teprve na začátku. Bude záležet na Nejvyšší mocnosti, Elohímovi, Jaghannáthovi, nás, vás i úřadech! Magické setkání by se tak vrátilo na místo svého původního vzniku, do Volanova, kde v roce 1987 festival vzniknul. Kruh se uzavírá...
Trutnov, radost ke konci prázdnin!
A nezapomeňte, OKO bere