Duben 2008

Albert Hofmann

23. dubna 2008 v 13:30
Kariéra

Vystudoval chemii na Universitě v Zurichu. Zajímal se hlavně o chemii rostlin a zvířat a později chemické struktury běžné zvířecí látky chitinu, za kterou dostal doktorát. Hofmann se připojil k farmaceutickochemickému oddělení laboratoří Sandoz (nyní Novartis) a studoval lékařskou rostlinu ladoňku a houbu paličkovici nachovou (námel) s cílem rafinovat a syntetizovat aktivní složky k farmaceutickým účelům.

Jeho bádání v oblasti kyseliny lysergové, centrální součásti námelových alkaloidů, nakonec vedla k syntéze LSD-25 v roce 1938. O pět let později, při opakování syntézy téměř zapomenuté látky, Dr. Hofmann objevil psychedelické účinky LSD po náhodném požití (olíznutí konečků prstů) 16. dubna 1943. O tři dny později (známého Cyklistického dne - cesta na kole domů při působení LSD) Hofmann záměrně zkonzumoval 250 mikrogramů LSD a očekával mnohonásobně větší efekt. Následovala série experimentů, ke kterým se připojili rovněž kolegové Dr. Hofmanna. Poprvé napsal o svých experimentech 22. dubna samého roku.

Stal se ředitelem oddělení přírodních produktů v Sandozských laboratořích a odjel studovat halucinogenní látky objevené v Mexických houbách, ty se rovněž vyskytovaly v jiných rostlinách užívaných domorodci. To vedlo k syntéze psilocybinu - aktivniho činidla mnoha "magických hub".

Hofmann se rovněž začal zajímat o semínka mexických rostlin rodu Rivea corymbosa, která domorodci nazývali Ololiuhqui. Hofmann byl překvapen tím, že našel aktivní sloučeninu ergin (amid kyseliny lysergové), úzce související s LSD.

V roce 1962 odjel společne se ženou Anitou do jižního Mexika hledat rostlinu "Ska Maria Pastora", později známou jako Salvia divinorum. Získal rovněž vzorky těchto rostlin, ale nikdy se mu nepodařilo identifikovat jejich aktivní chemikálie.
Dr. Albert Hofmann v roce 2006

Nazývá LSD "lékem pro duši" a je znechucený celosvětovou prohibicí, která jeho objev zašlapala do země. Tvrdil také, že LSD bylo 10 let velmi úspěšně používáno v psychoanalýze. Droga byla později spojena s hnutím Hippies, neférově démonizována vládami, kterým hnutí oponovalo. Hofmann uznal, že by LSD mohlo být nebezpečné v nesprávných rukách.

Byl rovnež autorem stovky vědeckých článků a napsal (nebo se podílel) na několika knihách. Kniha "LSD: My Problem Child" (LSD: Moje problémové dítě) je částečnou autobiografíí a popisuje Hofmannovu slavnou vyjížďku na kole.

U příležitosti jeho stých narozenin 11. ledna 2006 byl středem pozornosti na mezinárodním sympoziu, které uspořádala media jako připomínku k objevu LSD.

"Myslím si, že v lidské evoluci nebylo tak důležité objevení této látky - LSD", řekl Hofmann. "Je to pouze nástroj k přeměnění nás do toho, v co předpokládáme.

Grower.cz

18. dubna 2008 v 13:53 Marihuana
Tato stránka www.grower.cz je velmi dobrá at pro začínajcí pěstitele tak pro skušené!!!