John Lennon

6. září 2007 v 17:31

John Lennon-životopis

JOHN WINSTON LENNON
* 9.10.1940 Liverpool +8.12.1980 New York
John Winston Lennon se narodil ráno 9.10.1940. Jeho matka se jmenovala Julia Stanley a narodila se 12.3.1914 v Liverpoolu, jeho otcem byl Alfred J. Lennon, lodní stevard. Svatba Alfreda s Julií se uskutečnila 3.12.1938 na liverpoolské radnici. Líbánky strávili v kině a druhý den Alfred odplul do Indie.
John vyrůstal u Juliiných rodičů na Newcastle Road. Velký vliv na něj měla teta Mary Elizabeth, Mimi, která jej vychovávala v Mendipsu.
V sedmi letech začal John sám vymýšlet básničky a krátké povídky, které doplňoval svými obrázky. Hodně četl, obzvláště si oblíbil Alenku v kraji divů a za zrcadlem. Když mu bylo deset, dostal foukací harmoniku. To byla jeho první zkušenost s hudbou. Začal zpívat v kostelním sboru. V roce 1952 nastoupil do gymnázia Quarry Bank na Harthill Road. Protože Johna vychovávala prakticky pouze teta Mimi, jeho matka Julia si získala pozornost svého syna i jeho spolužáků svými výstředními kousky.
Julia naučila Johna několik prvních akordů na španělku, kterou mu jednoho dne koupila teta Mimi za 17 liber. John byl definitivně ztracen. První píseň, kterou se naučil hrát, byla That'll be the day. Spolu se spolužáky vytvořil v roce 1957 kapelu Quarrymen, která zpočátku hrála pouze skiffle, ale časem přešla na rock'n'roll.V létě téhož roku se ke kapele přidal Paul McCartney, o rok později George Harisson a v roce 1962 usedl za bicí Ringo Starr. To už se ovšem kapela jmenovala Beatles a v této sestavě pokračovala až do konce 60. let 20. století.
Beatles se rozpadli v roce 1970. Ten samý rok Lennon zakládá se svojí japonskou manželkou Yoko Ono kapelu Plastic Ono Band.
Rovněž byl znám jako sólista. Složil spoustu písní, často s politickým poselstvím proti válce (Give peace a chance).
8.12.1980 v 22.49 hodin byl život Johna Lennona násilně ukončen výstřely před domem Dakota v New Yorku. Vrahem je fanoušek Mark David Chapman, kterému John odpoledne dal autogram a byli spolu vyfotografováni.
"Vypadá to, že se dožiju čtyřicítky, a život prej začíná ve čtyřiceti. To jako když je vám jedenadvacet a říkáte si: Senzace. A co se stane teď?"
V prohlášení o Johnově smrti Yoko Ono říká: "Řekla jsem Seanovi, co se stalo. Ukázala jsem mu fotografii jeho otce přikrytého papírem a vysvětlila situaci. Vzala jsem ho k místu, kde John ležel, když byl zastřelen. Sean chtěl vědět, proč ten člověk Johna zastřelil, když ho měl rád. Vysvětlila jsem mu, že byl pravděpodobně duševně nemocný. Sean mi řekl, že bychom měli zjistit, jestli byl opravdu šílený nebo jestli chtěl Johna skutečně zabít. Řekla jsem mu, že o tom rozhodne soudní dvůr. To se o tom bude rozhodovat na dvoře? Zeptal se mě. Takhle se vždycky vyptával svého otce. Byli spolu velcí kamarádi a John by byl jistě hrdý na Seana, kdyby tohle slyšel. Sean později plakal. Řekl také: Teď je tatínek částí Boha. Myslím, když člověk zemře, stane se mnohem větším, protože je částí všeho. Nevím, co bych k tomu, co řekl Sean, měla dodat. Tichá pobožnost se bude konat 14. prosince ve dvě hodiny odpoledne a potrvá deset minut."

"Je lepší ztratit se jako starej voják než vyhasnout."
Jeho písničky např. Imagine nebo Strawberry Fields Forever jsou často zařazovány mezi vůbec nejlepší písně hudební historie. V roce 2002 britská rozhlasová stanice BBC uspořádala hlasování o 100 největších Britů v historii. John Lennon se umístil na 8. místě.
Nanebepění - je to docela pěkná knížka,kterou napsal John Lennon v době,kdy se celý svět ptal,co se s ním děje.Proč už nepíše písničky.....
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 peggy peggy | Web | 2. dubna 2008 v 16:52 | Reagovat

je škoda, že John je po smrti...mohl totiž ukázat více lidem, že svět nemusí pořád válčit kvůli samým pi..ovinám a že se člověk nenarodil jenom proto, aby žil, ale aby si Užil

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama